SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Tesamovar 3561582
nr 356 1582
Tesamovar
Nysilver, 1800-tal, H28
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.900 kr
måndag 11 april 2005
800 kr
1.100 kr
1.000 kr
1.200 kr
ledande budet*
1.500 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.